فوق‌برنامه زبان

 

پیش دبستان

این نوآموزان  روزهای یک شنبه و سه شنبه به مدت چهار ساعت به آموختن زبان انگلیسی تخصصی (علوم ریاضی و مهارت ها ) مشغول می باشند . از آنجا که مطالب درسی بسیار جذاب ، با موسیقی همراه و عمده کار توسط  دبیر انجام می شود. دانش آموزان نیازی به بردن کتاب به منزل و مرور آن نداشته و گوش دادن به CD  آموزشی در منزل کفایت می کند.

پایه ی اول

این دانش آموزان که مبتدی هستند، به مدت یک ساعت وسی دقیقه به آموختن زبان انگلیسی مشغول می باشند. دانش آموزانی که امسال به این دبستان آمده اند به صورت یک گروه مجزا از سایر دانش آموزان این پایه، درسطحی پایین تر قرار گرفته اند. ترمهای pre-phonics A B C  شامل یادگیری لغات ، حروف به همراه صدای آنها  و سپس به کار بردن لغات در جملات کوتاه می باشند.

فوق‌برنامه زبان

 

پایه ی دوم

این دانش آموزان ترمهای مبتدی را گذرانده اند و اکنون در حال آموزش حروف و رسم الخط انگلیسی می باشند. در ترمهای phonics 1 ,2 آموزش حروف همراه با یادگیری مکالمه ی زبان انگلیسی بوده تا   دانش آموزان آموخته های خود را فراموش ننمایند و بتوانند از آنها در محاوره های روزمره استفاده کنند.

پایه های سوم و چهارم و پنجم

دانش آموزان در ترمهای Childrenبه مطالعه ی کتاب های New Lets Learn  مشغول بوده، تمرین های اضافه به صورت پلی کپی تحت عنوان Home Work دارند و پس از آموختن هر دو درس، یک امتحان تحت عنوان Quiz انجام می شود.

 

 

شرح روش آموزش زبان انگلیسی به خردسالان مدرسه ی آیین مهر:

مقدمه – آموزش زبان با آموزش هر مقوله دیگر از قبیل علوم و ریاضیات تفاوت اساسی دارد.

فوق‌برنامه زبانکمترین تفاوت این است که تمام آنچه را که می آموزیم از طریق زبان مادری است و تنها زبان انگلیسی است که نمی توان و نباید از طریق زبان مادری آموخت. کم توجهی به این نکته مهم موجب می شود که بطور کلی موفقیت قابل قبولی در آموزش زبان انگلیسی حاصل نشود.
به تجربه ثابت شده است، بهترین، سریع ترین و عمیق ترین روش برای آموزش هر زبان بیگانه بدون تردید اقامت در همان سرزمین است که مردم بعنوان زبان مادری با آن تکلم می کنند و این به دو دلیل است:
یکی اینکه مردم تماماً به آن زبان صحبت می کنند، دوم اینکه فراگیر، برای رفع نیازهای خود و ایجاد ارتباط، ناگزیر از استفاده از آن زبان بیگانه (هر چند بطور مغلوط ، دست و پا شکسته) می باشد که موجبات فراگیری سریع و صحیح زبان بیگانه را فراهم می کنند.
نتیجه این که ، اگر نمی توان برای آموزش زبان در انگلیس مقیم شد ولی می توان روش تدریس در کلاس های زبان را حتی المقدور بگونه ای برنامه ریزی کرد که دانش آموزان تحت همان الزامات قرار گیرند.
یعنی اینکه در کلاس از تکلم به فارسی خودداری و جلوگیری کنیم و به دانش آموزان کمک کنیم تا مقصود و منظور خود را به انگلیسی (حتی به غلط) بگویند و بخواهند.
این روش اگر چه مشکلاتی را برای دانش آموز و معلم در جلسات نخستین ایجاد می کند، اما پس از مدتی این مشکلات به نحو غیرقابل تصوری مرتفع شده و زبان شاگردان به گویش انگلیسی باز می شود.

مورد قابل توجه دیگر که از اهمیت زیادی  برخوردار است هم سن بودن شاگردان کلاس در مورد خردسالان و نوجوانان می باشد، رشد ذهنی خردسالان بویژه در دوره ابتدایی مانند رشد جسمی و فیزیکی آن ها بسیار سریع است به طوری که نمی توان همگی آن ها را تحت روشی مشابه آموزش داد و حتی المقدور باید اختلاف سنی شاگردان هر کلاس را به حداقل رساند و متناسب با درک و دریافت آن ها طرح درس مطلوب را برنامه ریزی و اجرا کرد به همین منظور، برای آموزش زبان انگلیسی در دوره ابتدایی، دانش آموزان را به سه گروه تقسیم می کنیم و برای هر گروه روش و نشریات ویژه ای را به کار می گیریم که شرح بیشتر آن در ادامه خواهد آمد.

با وجود اینکه اصرار در اختصار این مقدمه داریم اما از ذکر دو نکته مهم ناگزیریم:

  1. اگر می خواهید در مورد آموزش و پیشرفت زبان فرزندتان به او کمک کنید هرگز از روش های سنتی آموزش زبان که احتمالا خودتان با آن روش ها زبان را آموخته اید استفاده نکنید.
  2. اغلب والدین سؤال می کنند (فرزند ما، کی به کجا می رسد؟) وقتی موضوع مربوط به آموزش زبان به دانش آموزان دوره ابتدایی باشد، پاسخ این است که اولین هدف ایجاد علاقه و انگیزه برای فراگیری در فرزند شما است. چه اگر موفق به انجام این مهم شویم تمام مراحل بعدی آموزش به آسانی انجام خواهدشد و تنها در این صورت است که خود را موفق می دانیم. از سوی دیگر با توجه به وقت محدود و جلسات معدودی که در مدارس به آموزش زبان اختصاص داده می شود (حداکثر در هر سال تحصیلی سه ترم و هر ترم 18 جلسه و ساعت خالص آموزش در هر جلسه 30 : 1  ساعت است، پیشرفت دانش آموزان بگونه ای خواهد بود که کلیه مقدمات زبان انگلیسی را در دوره ابتدایی بگونه ای اصولی آموخته و مکالماتی در حد توان ذهنی خود به عمل می آورند و واجد کلیه قابلیت های ساختاری مانند خواندن، نوشتن، گرامر و دیکته، در حد قابل قبول و لازم برای پیشرفت سریع در دوره راهنمایی و دبیرستان خواهند بود.


روش آموزش خردسالان
همانطوری که قبلاً گفته شد دانش آموزان دوره ابتدایی به سه گروه سنی مشخص تفکیک می شوند و برای هر گروه روش ها و نشریات لازم و مطابق با ویژگی های سنی آن ها اعمال می شود.

الف) گروه پیش دبستان
ب) گروه سنی کلاس های اول و دوم دبستان
ج) گروه سنی کلاس های سوم، چهارم و پنجم

بطور اختصار کلیاتی از چگونگی آموزش هر یک از گروه های سنی را ضمن شرح مختصری در مورد آنچه در طی هر دوره می آموزند را به اطلاع می رسانیم.

الف- دانش آموزان پیش دبستان
برای این گروه سنی هدف، ایجاد توانایی تکلم و چرخش زبان آن ها به انگلیسی است. برای تفهیم و تصور کلمات و جملات از تصاویر اشیاء، حرکات دسـت، حالات صورت و اشـارات و غیره استـفاده می شود.  مطـالبی که در این مقطع دانـش آموزان فرا می گیرند عبارتند از: معرفی خود، سلام و احوال پرسی، معرفی اعضاء خانواده، برخی از رنگ ها و صفات و مفاهیم ریاضی و مفاهیم علوم   و مقداری جملات امری است که دانش آموز پس از شنیدن ملزم به انجام آن ها خواهد بود یا از دیگری انجام آن ها را می خواهد.

ب- گروه سنی اول و دوم دبستان
برای این گروه در طول 2 سال 6  ترم پیش بینی و دارای کتاب و نشریات و جزواتی می باشد.فوق‌برنامه زبان
این ترم ها برای سال اول عبارتند از Pre A-Pre B-Pre C   و ادامه این ترم ها را که به ترتیب phonics 1- phonics 2 برای سال دوم خواهد بود همچنین شامل آموزش رسم الخط انگلیسی که به منظور زیبایی در نوشتار دانش آموزان استفاده خواهد شد، می باشد. در این ترم ها هدف یادگیری مکالمات کوتاه و ساده می باشد که دانش آموزان ضمن فراگیری آن ها لغات جدیدی را نیز می آموزند و می توانند برای ادای مقصود خود از آن ها استفاده کنند. بیشتر آموزش از طریق شنیداری انجام می شود.
توجه به اصول رسم الخط انگلیسی و کسب مهارت در نوشتن مطالب آموخته شده از جمله اهدافی است که در این ترم ها مورد توجه قرار می گیرد.
دانش آموزان در پایان این دوره می توانند جملات ساده را بخوانند و بنویسند ، به پرسش های ساده پاسخ دهند یا آن ها را سؤال کنند و مکالماتی را نیز به عمل آورند.

ج- گروه سنی کلاس های سوم، چهارم و پنجم

دانش آموزان در طول هر سال تحصیلی سه ترم را فرا می گیرند.
آشنایی با تلفظ واژگان موجود در متن و کاربرد آن ها در جمله، قرائت متن (دیالوگ ها) و درک مطلب از جمله کارهای انجام شده در این ترم ها است.
اهمیت به آموزش مکالمه سبب شده است که آموزگاران در کلاس اغلب انگلیسی صحبت کرده و بچه ها را با استفاده از روش های خلاق و پیشرفته تشویق به استمرار این روش نمایند و نیز آموزگار برای انعکاس واقعیات بیرونی در کلاس از نوار، پوستر، تصاویر و غیره استفاده می نمایند.
اکثر فعالیت ها در کلاس با روش سمعی، بصری، استفاده از پروژکتور و فیلم های مناسب و متناسب با سطح و شرایط تحصیلی و درک موقعیت سنی آن ها انجام می شود.
ارزشیابی با شیوه آزمون های کلاسی (Quiz)، پرسش های شفاهی، پلی کپی های تقدیمی به تناسب نیاز جهت کار در منزل در هر بخش ، برگذاری مسابقات writing  و بررسی آن توسط معلمین و مدیر بخش زبان در زمان های مختلف (میان ترم و پایان ترم) صورت می گیرد.
انجام مکالمات انگلیسی در تمامی پایه ها در کلاس به دانش آموزان امکان خواهد داد تا بتوانند در موقعیت های مختلف زبانی قراربگیرند و نقش خود را به عنوان گوینده زبان ایفا نمایند. هدف اساسی از گنجاندن تمرین های شفاهی دستیابی به سلامت روانی در زبان است.
کمک به رشد اعتماد به نفس و ایجاد تصویر مثبت از خود هدف دیگری است که به عنوان یک گرایش مهم تربیتی انتخاب نموده ایم زیرا معتقدیم اگر دانش آموز تصویر مثبتی از خود و توانایی هایش داشته باشد میل به فراگیری در او افزایش می یابد و با امید و انرژی بیشتری کار می کند.

 

فوق‌برنامه زبان فوق‌برنامه زبان
فوق‌برنامه زبان فوق‌برنامه زبان

طراحی و توسعه توسط N I C P.ir